Народилася 24 грудня 1991 року в Києві. За освітою Людмила — психологиня. Має інвалідність унаслідок порушення зору. До 24 лютого 2022 року Людмила Крамниста проживала в Києві з сином, донькою та своїми батьками. Перебувала у пошуках роботи.
ПОЧАТОК
РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
До війни Людмила Крамниста підготувалася напередодні: склала речі, аптечку, гроші й документи. І навіть скасувала новорічну поїздку до Харкова, через побоювання, що там можуть початися бойові дії у святковий час.
На час повномасштабного вторгнення Росії в Україну Людмила перебувала на реабілітації у Західному реабілітаційному центрі поблизу міста Турки на Львівщині. 23 лютого 2022 року персонал центру повідомив гостей про необхідність виїзду із закладу вже наступного дня через впровадження надзвичайного стану.
У ніч з 23-го на 24-те (лютого) я не спала. Я збирала речі. Ми прощалися з колективом (реабілітаційного центру). Вночі почали приходити якісь страшні повідомлення на телефон, які я благополучно ігнорувала, тому що вважала: чому вночі взагалі хтось мені пише? Що це таке може бути? А потім о шостій ранку забігла дівчина і сказала: «Що, рєбята, дзвоніть, в Україні війна”.
Незважаючи на шок, вже о 10-й годині ранку 24 лютого 2022 року, Людмила Крамниста сіла в автобус до Львова. Ввечері того ж дня жінка виїхала потягом зі Львова до Києва, щоб бути поруч зі своїми двома дітьми.
київ у перші
дні війни
Зранку 25 лютого Людмила приїхала до Києва, де було досить спокійно.
25-го (лютого) ми вже їхали по Києву, і було досить спокійно. Я була шокована. Була така гнітюча атмосфера, щось було в повітрі, але було достатньо спокійно. Я багато чула і бачила відео, фотографії, про те, який був Київ 24-го (лютого): що все стояло, були пробки, тому подібне. 25-го вранці — цього не було”.
Її діти вже зібрали речі для евакуації. Але ніч з 25 на 26 лютого Людмила з дітьми ще провела вдома, у Києві, в коридорі.
Наступного дня, 26 лютого, жінка з дітьми вже були готові евакуюватися, але Людмила вирішила ще почекати. Чинником для ухвалення остаточного рішення стало повідомлення про “довгу” комендантську годину. Буквально за пів години вони були готові виїжджати. Проте перед ними постала проблема: яким чином доїхати до вокзалу?
Ми не змогли знайти, хто нас відвезе на вокзал. Це була ще одна проблема, тому що я вже розуміла, що до комендантської години ми не встигаємо дійти туди, бо там йти більше, ніж півтори години… Я навіть в фейсбук писала, шукала [посмішка], хто може відвезти. Але в результаті, знайшла моя мама. Вона заплатила велику суму грошей за те, щоб нас відвезли на вокзал. Вже були блокпости, вже нас зупиняли, перевіряли. В основному питали. Документи перевіряли лише у водія. А я з двома дітьми — нас оминали”.
евакуація
Людмила одразу визначила для себе пункт призначення — Польщу, тому що у Кракові вона мала знайомих. На залізничному вокзалі у Києві вона з дітьми планувала сісти у потяг до Варшави. Проте він був повністю заповнений. Тоді жінка вирішила проситися у сусідній переповнений потяг до Івано-Франківська.
Ми йшли по перону, просилися в вагони. Не дивлячись на те, що я з двома дітьми, чотирнадцяти та дев’яти років, ніхто нас не пускав. Казали: «Ідіть далі». І в цей момент почалась десь перестрілка. Я не знаю наскільки це було далеко, але це було дуже ефектно. Почалась сирена. Отут ми вже її чули добре. Багато хто із тих, хто шукав теж місце на цей потяг, пішли в укриття. А ми далі бігли по перону, і шукали вагон, в який нас впустять”.
Їм вдалося потрапити до вагона евакуаційного потягу, який був вщент набитий людьми.
Повністю заповнений коридор, тамбур, все абсолютно. Ми стояли. Закрили вже двері, ми стояли, стояли, і не відправлялися… Ми стояли на вокзалі в Києві приблизно три години. Потяг не відправлявся. Була сирена, і ніхто нічого не знав: що робити, чого чекати... Ми просто стояли. Потім нас почали якось розселяти по купе. Дітям дали одну верхню поличку на двох. А в купе нас взагалі було дванадцять людей, велика собака і два коти — це все на одне купе. Я, звісно, не сиділа, там, в купе. Я сиділа в коридорі з речами … Коли ми їхали, виключали світло, просили не світити телефонами. Просили якось бути обережними та сидіти від вікон подалі, про всяк випадок. Ми зупинялися, стояли, щось перечікували”.
Близько 2 чи 3-ої ночі 27 лютого, Людмилі Крамнистій написав брат, що він зараз знаходиться у Львові. Також вона розуміла, що зі Львова буде значно більше можливостей добратися до українсько-польського кордону. Тож Людмила вирішила сходити з потяга у Львові.
Львів
Прибувши до Львова, Людмила зіткнулася з величезною кількістю людей на вокзалі. Маючи інвалідність внаслідок порушення зору, триматися разом, поруч із двома дітьми, стало викликом.
У Львові на вокзалі був просто жах. Людей було море. Було страшно. Я зрозуміла, що це дуже розумне рішення було не брати валізу, тому що я тримала дітей. У мене порушення зору, тому для мене взагалі, коли багато людей, не тримати дитину за руку — це дуже страшно, тому що я можу не вхопити її поглядом. І є такий страх, що я десь щось не побачу. В сина теж порушення зору, теж інвалідність по зору, тому потрібно, щоб був постійно фізичний контакт — особливо, коли багато людей, і ти не розумієш ситуацію, не розумієш, що може бути в наступний момент. І бажано весь час доторкатися один до одного для того, щоб бути впевненими, що все добре і ми — разом”.
Людмила з дітьми поїхали до брата, де їм вдалося поїсти, відпочити, прогулятися містом, підзарядити гаджети та перебрати речі, залишивши зайві, для виїзду за кордон.
Вона взяла з собою гроші, документи, переносний жорсткий диск, два повербанки, трохи зимових речей та улюблену м’яку іграшку доньки.
Цього ж дня Людмила зв’язалася зі своєю знайомою, яка теж евакуйовувалася за кордон, щодо можливостей перетину кордону. Знайома порадила їхати комерційними автобусами за доступною ціною. Жінки обрали такий вид транспорту та забронювали місця в автобусі.