Ольга Вовк-Собіна народилася 22 червня 1988 року в місті Енергодар (Запорізька область). Ольга — соціальна педагогиня та правозахисниця. Вже понад дванадцять років проживає у Запоріжжі. Працює в благодійному фонді, де опікується людьми з муковісцидозом. Має інвалідність внаслідок порушення зору.
ПОЧАТОК РОСІЙСЬКО-
УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
Напередодні повномасштабного вторгнення, Ольга з колегами обговорювали таку загрозу та розподілили між собою обов’язки у благодійному фонді у разі початку активних бойових дій.
Але остаточно жінка не розглядала такий сценарій, як реальний. 24 лютого 2022 року о 5-й годині ранку до Ольги подзвонив колега та повідомив про початок повномасштабного вторгнення Росії.
Олю, почалась війна (плач). Збирай доньку. Зараз я виїжджаю до сім’ї, і буду їх вивозити. На зворотньому шляху заїду до тебе”.
Проте вона до останнього не вірила та заперечувала реальність. Того дня Ольга прийняла рішення поки не евакуювати доньку, зважаючи на незрозумілість ситуації по всій Україні. Дівчинка залишалася в Запоріжжі ще три тижні.
РЯТУВАННЯ ІНШИХ
Опісля першої реакції шоку — наступила паніка.
Було багато незрозумілостей і паніки. Ми всі дуже почали панікувати, тому що неможливо було зробити план наступних своїх дій. Ти розумієш, що взагалі не уявляла, що таке можливо, і в таких масштабах. Було зрозуміло, що ніде немає безпечного місця, що рашисти можуть дістати в будь-якій точці України”.
Потрібно було вирішувати, як повестися з підопічними, які потребують щоденного медикаментозного лікування: евакуйовувати їх чи ні? Було прийнято рішення — проводити евакуацію людей у разі надходження запиту від людини чи її сім’ї.
Окрім цього, Ольга Вовк-Собіна керувала програмою допомоги орфанним хворим на муковісцидоз. Це діти та дорослі, котрі щоденно повинні приймати величезну кількість лікарських засобів, адже без необхідної терапії швидко відбуваються незворотні реакції організму. Тому жінка почала екстрено передивлятися запаси ліків, які є у фонді, телефонувати до підопічних, складати списки необхідних медикаментів.
Як на війні кажуть військові медики, є три кольори: зелений, червоний та жовтий. Саме такими кольорами я позначала своїх підопічних: хто зможе протриматися на запасах ліків тиждень, хто зможе протриматися два тижні, а в кого, просто-напросто, вже на завтрашній день нічого немає і ситуація критична. Я зрозуміла, що в мене майже всі світилися червоним кольором”.
Задля забезпечення ліками підопічних, Ольга почала налагоджувати контакти з європейськими асоціаціями та громадськими організаціями, які займаються питаннями людей з муковісцидозом, а також із волонтерськими спільнотами по Україні, задля організації логістики доставки гуманітарної допомоги.
ПРОСТРАЦІЯ
Фізично та психологічно Ольга Вовк-Собіна почувалася важко.
Я зовсім перестала споживати їжу. Я не відчувала голоду. Чоловік до мене підходив і питав: «Ти сьогодні щось їла?». — «Я не знаю, я не пам’ятаю!». Він приносив мені в ліжко їжу, просив мене поїсти, і потім приходив до мене за пів години–годину: «Так ти не поїла?». — «Мабуть». — «Будь ласка! Чи я буду зараз тебе годувати, чи ти починаєш їсти!»”.
І я не хотіла зовсім спати. Я тоді не могла натішитися з цього, тому що я, наприклад, двадцять годин, двадцять одну годину, повністю працювала… Спілкувалася цілодобово з міжнародними організаціями,
з європейськими асоціаціями”.
Проте, за деякий час, Ольга почала повертатися до стабільного графіку, спираючись на підтримку чоловіка.
Кінець другого тижня–третій тиждень я вже звикла до думки, що в нас йде війна, що наразі я як людина не можу на це вплинути, що-небудь змінити. Але я знаю те, що в мене є ціль — зберегти життя”.
Розширила географію своєї роботи: налагодила доставку гуманітарної допомоги до окупованого Херсона, зайнялася евакуацією підопічних з Донецької та Луганської областей.