Тетяна Герасимова народилася 6 грудня 1990 року в місті Кам’янське на Дніпровщині. Тетяна займається правозахистом людей з інвалідністю в Україні. Вона використовує крісло колісне. До 24 лютого 2022 року жінка проживала у місті Кам’янське та займалася проєктним менеджментом в громадській організації “Fight for Right” (“Боротьба за права”).
“Я ГОТУВАЛАСЯ ДО ВІЙНИ”
У команді “Fight for Right”, де працює Тетяна, підготовка до можливого повномасштабного вторгнення Росії в Україну почалася напередодні, а саме: обговорювалися можливі плани евакуації, збиралися дані членів та членок організації, екстренні контакти. В ніч з 23 на 24 лютого Тетяна повністю зібрала тривожну валізку, очікуючи початок повномасштабного вторгнення.
Я побачила інтерв'ю Антона Геращенка. Він звернувся до росіян російською мовою, сказавши: «До вторгнення на нашу землю з боку вашої держави лишилися лічені години». Це була десь дванадцята… можливо, пів на першу ночі, вже 24-го лютого. Я зрозуміла, що це щось означає. Тому я взяла свій рюкзак, який був зібраний як тривожний. Я додала туди необхідні документи, паспорт, щось таке, що постійно з собою носила, витягла звідти улюблену кофту і поклала туди теплу кофту. Я просто знала, що це вже буде валізка, з якою мені доведеться кудись переміщатися”.
Тетяні було дуже страшно, бо вона жила на 4-му поверсі в будинку без ліфта. Вона не мала б жодної можливості спуститися в укриття. Тому 24 лютого, Тетяна з мамою перебралися до тітки у приватний будинок. Але зупинилися там лише на один день.
“ЄДИНИЙ ВАРІАНТ ДЛЯ МЕНЕ
ВИЖИТИ І ВБЕРЕГТИСЯ —
ЦЕ БУЛО ПОКИНУТИ КРАЇНУ”
Мамі Тетяни вдалося придбати квитки на потяг “Дніпро - Трускавець” до Львова на 25 лютого. Події 25 лютого зміцнили їхній намір щодо евакуації з міста.
На наступний ранок новини ставали все тривожнішими… Тоді вже прилетіло в житлові будинки в Києві, почалися взриви на Дорогожичах. Люди були в Києві в станціях метро, і ми постійно обмінювалися новинами з колегами, з колежанками. Було дуже, дуже тривожно. Я зрозуміла, що це не закінчиться через пару днів, тому потрібно напевно приймати це рішення і їхати”.
Жінки пішки вирушили на залізничний вокзал. На той момент там вже була величезна кількість людей. Вони хотіли потрапити до потягів, які прямували на Захід України. Завдяки тому, що Тетяна з мамою мали квитки, які купили напередодні, їм вдалося сісти у потяг.
Вони зайняли два нижні місця у плацкарті. Але вирішили звільнити одну полицю для інших пасажирів. Це була одна з найстрашніших поїздок, яка сталася в житті Тетяни.
Над нами літали ворожі літаки… В якийсь момент прийшла провідниця. Вона кричала, щоб всі вимкнули світло, щоб всі вимкнули геолокацію на телефонах. А люди все одно намагалися там щось підсвітити, десь подивитись. Вона просто казала: «Ви наражаєте на небезпеку своїх дітей, чужих дітей і чужих людей. Потрібно поважати один одного, дотримуватися тиші, світлової тиші. Ми зараз потяг-примара»... Це було моторошно, тому що діти в темряві ридали, вони кричали дуже голосно; вони не розуміли, що відбувається. Їм було дуже страшно. В якийсь момент потяг майже зупинився, але він продовжував їхати. Тобто він їхав наче навшпиньках, настільки гладко і повільно, не було цього характерного звуку «тудух-тудух»… Ми ніби скользили по цих рейках дуже-дуже повільно. І мені здається, в якийсь момент усі перестали в потязі просто дихати, коли він так їхав, тому що над нами літали літаки… Ми розуміли, що зараз може бути будь-що”.
26 лютого, через 21-у годину тривожної поїздки, жінки прибули до Львова. Там їх зустріла колежанка Тетяни — Ганна Заремба, разом із чоловіком. Вони поїхали в селище Розділ Львівської області, щоб перебути в ньому деякий час. Там було спокійно і затишно.
Проте, в цей час мені продовжували надходити повідомлення від колежанок: «Ти де? Ти вже на кордоні? Коли ти будеш на кордоні? Через скільки ти будеш на кордоні? Виїжджай. Вирушай прямо зараз. Тобі треба перетинати кордон прямо сьогодні»”.
За обідом почалася повітряна тривога — перша і єдина, яку чула Тетяна. Під час перебування в укритті, вона остаточно вирішила евакуйовуватися за кордон. Друзі Тетяни підвезли її та маму до українсько-польського кордону на пропускний пункт “Краковець”. Черга починалася за 20 кілометрів від кордону.
Оскільки друзям потрібно було повернутися додому до комендантської години, Тетяні і її мамі вдалося знайти в цій черзі іншу машину, до якої вони й пересіли. В цій машині вони провели довгу і холодну ніч, проїхавши всього 500 метрів.
Зранку їм порадили дійти до перехрестя, звідки автобуси підвозили людей до кордону. Жінки так і зробили. Як виявилось, до перехрестя було менше одного кілометра. Там було багато волонтерів/-ок, які надавали гуманітарну допомогу, годували та зігрівали людей.
Проте потрапити до евакуаційного автобуса було складно, бо пріоритет надавався сім’ям з маленькими дітьми.Тетяна почала шукати допомогу в навколишніх. Поруч стояв чоловік із машиною. Але він відмовився допомогти.
“Хвилин за десять цей чоловік повернувся і сказав: «Я собі, напевно, не пробачу, якщо я вас тут лишу. Давайте будемо пробувати прорватися через блокпости. Давайте не ховати візок (крісло колісне), щоб ми мали, що показати на блокпості, щоб нас пропустили»”.
Їм досить швидко вдалося минути усі блокпости. І в населеному пункті, поблизу кордону, водій автомобіля домовився, щоб Тетяна з мамою пересіли в автобус, який прямував майже до самого пропускного пункту.