Тетяна Новакова народилася 18 квітня 1972 року в містечку під Черкасами. Здобула юридичну освіту та вела відповідну практику. 25 жовтня 1999 року у Черкасах вона народила доньку Анастасію. Внаслідок перенесеного грипу та нейроінфекції, Анастасія отримала комплексну інвалідність. До 24 лютого 2022 року Тетяна та Анастасія Новакові проживали у Черкасах. Вони займали активну позицію у сфері правозахисту людей з інвалідністю, співпрацювали з низкою громадських організацій та органами місцевого самоврядування.
ПОЧАТОК РОСІЙСЬКО-
УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
Зранку до Тетяни зателефонував син і повідомив, що почалася війна. Першою реакцією Тетяни Новакової був шок, вона не знала, як цю новину повідомити Анастасії.
Я просто в той ранок попросила Анастасію не заходити в соціальні мережі, не заходити в якісь інформаційні чати”.
Тетяна вивчала будь-яку інформацію про розвиток подій. Проте не розуміла, яке рішення вона має прийняти для себе і для доньки. Вона навіть не була впевненою, чи правильно буде виходити з дому за покупками, залишивши Анастасію саму.
Саме в цей день (24 лютого 2022 року), нам дозволили виходити на вулицю після перенесеного коронавірусу. І саме в цей день я збиралася сходити в магазин, для того щоб зробити якусь закупку продуктів, тому що за цей тиждень, що ми хворіли, в нас просто все закінчилось, і ми нікуди не ходили. Я зрозуміла, що не можу заставити себе вийти із дому, бо був певний страх, що я можу вийти з дому і щось станеться, та я можу не повернутися. А у квартирі Анастасія залишиться сама. Такі думки були. І я зробила замовлення продуктів по телефону в одному магазинчику, в якому робила замовлення під час коронавірусу і локдауну”.
Наступного дня, 25 лютого, в Черкасах вже почалися повітряні тривоги. Тетяна Новакова з Анастасією почали збиратися в укриття. Стало зрозуміло, що доступних укриттів поблизу взагалі не має.
Я їй (Анастасії) допомогла вдягнутися, посадила її в інвалідний візок. І коли ми вийшли на вулицю [посмішка], я зрозуміла, що ми не можемо з нею спуститися. Тобто ми стояли біля підвалу, і бігли люди до підвалу з сусідніх будинків, і ми стояли, і людина спитала: «Чому ви не спускаєтесь?». Люди навіть не розуміли того, що ми не можемо туди спуститись. І було якось… Я не знаю, я не можу сказати, що було страшно, був такий стан, що ти взагалі не розумієш, що відбувається. І ми потім просто почали навколо будинку ходити разом з сусідами, в яких теж хлопчик на візочку. І так трошки себе, скажемо, відволікали від тих думок, що незрозуміло, що може статися, і ми зі своїми дітьми не можемо ніде спуститися, ніде сховатися”.
Ніч з 25 на 26 лютого була дуже тяжкою: над будинком дуже низько літали військові літаки. Наступного ранку подзвонила товаришка Тетяна з Німеччини. Ця жінка кілька років поспіль допомагала організовувати табори для дітей і молоді з інвалідністю та їхніх батьків в Україні. Жінка намагалася переконати Тетяну Новакову евакуюватися в Німеччину з Анастасією. Тоді Тетяна вважала, що “про це не може йти навіть мова”. Протягом дня, 26 лютого, коли починалися повітряні тривоги, Тетяна й Анастасія вже навіть не робили спроб виходити за межі квартири. Вони облаштувалися у своєму коридорі.
Зранку, 27 лютого, зателефонував Тетянин син, і почав просити маму евакуюватися з Анастасією за кордон.
Я прийняла рішення, що поговорю про це з Анастасією. Ми поговорили, й Анастасія сказала, що вона дуже хоче поїхати, тому що їй страшно, тому що вона розуміє, що вона ніде не зможе сховатися в разі чого, що вона не може себе відчувати в безпеці. Також була у нас дуже велика проблема в тому, що Анастасія постійно приймає ліки, тобто вона медикаментозно залежна. І я розуміла, що зараз може статися так, що я навіть не зможу її забезпечити цими ліками”.
Тетяна й Анастасія вирішили виїжджати з міста.